Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Drzewko bonsai – nie tylko dla bogaczy

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kiedyś drzewka bonsai kojarzone były wyłącznie ze sztuką uprawianą przez japońskie elity. Dzisiaj tę niepowtarzalną roślinę rosnącą zazwyczaj w donicy może mieć praktycznie każdy. Jak prezentują się ceny bonsai?

Niezwykła tradycja

Choć niektórzy myślą, że bonsai oznacza samo karłowate drzewko o rozłożystym, nieco spłaszczonym kształcie jest to błąd. Słowo to bowiem odnosi się do sztuki miniaturyzowania drzew, która narodziła się w… Chinach.

Początkowe małe drzewka sadzone były w przezroczystych pojemnikach i miały stanowić luksusowe podarunki wręczane podczas różnych okazji. Z czasem sztuka ta zaczęła być kultywowana w kraju kwitnącej wiśni.

Pierwsza wystawa drzewek miała miejsce w 1892 roku w Japonii. Dzisiaj bonsai przekazywane są w azjatyckich rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Bonsai dla każdego!

Jak zostało wspomniane wcześniej, sztuką miniaturyzowania drzew zajmowali się przed naszą erą tylko przedstawiciele arystokracji. Dopiero w XVII wieku zaczęła rozprzestrzeniać się ona wśród klas średnich i zyskała ogromną popularność.

Dziś można śmiało powiedzieć, że drzewko bonsai może mieć w domu po prostu każdy. Nie trzeba mieć wielkiego domu, bujnego ogrodu, czy szklarni, aby stać się częścią orientalnej tradycji. Także bonsai ceny zachęcają do tego, aby stać się właścicielem drzewka. Ile kosztuje pojedynczy egzemplarz?

Bonsai ceny – również dla każdego!

Oczywiście zdarzają się unikaty – jedno drzewko może kosztować nawet kilka milionów złotych (zdarza się tak, gdy jest ono pielęgnowane przez kolejne pokolenia przez kilkaset lat). Na szczęście japoński kunszt przycinania bonsai może opanować również przeciętny Kowalski.

W sklepie ogrodniczym ceny bonsai zaczynają się nawet od 50 złotych. Najczęściej są to jednak rośliny ze sztucznymi gałęziami. Wydatek rzędu ponad 200 złotych oznacza już żywe, młode drzewko. Warto więc wydać nieco więcej pieniędzy.

Najdroższe bonsai to te, które charakteryzują się spektakularnymi kształtami, grubymi pniami lub „mają” na swoim koncie kilkaset lat. Takie czynniki windują cenę, która niestety wydaje się realna tylko dla milionerów.

Mimo niektórych przeciwności drzewko bonsai może dzisiaj posiadać każdy bez względu na status społeczny oraz stan konta bankowego. Azjatycka roślina w doniczce, której wierzch przysypany jest drobnymi kamyczkami może stać się nietuzinkową ozdobą naszego mieszkania, a skrupulatnie pielęgnowana cieszyć nasze oczy przez długie lata.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.

Comments are closed.