Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Palma w ogrodzie? Wybierz szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei)

Pinterest LinkedIn Tumblr

Marzysz o tym, by w Twoim ogrodzie zagościła okazała palma? Wybierz szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei). To jeden z nielicznych gatunków, który dobrze znosi polskie warunki pogodowe. Jak go uprawiać?

Jak wygląda szorstkowiec Fortunego?

Szorstkowiec Fortunego jest palmą, która wywodzi się z terenów Azji, głównie z południowych oraz środkowych Chin. Spotykana jest także w krajach jak Japonia, Indie, Wietnam, Mjanma, Nepal. Do Europy sprowadził ją botanik Robert Fortune – to właśnie od jego nazwiska pochodzi jej nazwa.

Palma ta może dorastać do wysokości 20 metrów, lecz w Europie osiąga niższą wysokość. Ma charakterystyczny pień pokryty włóknistymi, uschłymi liśćmi. Na jej szczycie znajdują się pierzaste liście w kolorze ciemnozielonym. Wydaje kwiaty w kolorze żółtym, z których powstają małe jagody o sinozielonej barwie.

Szorstkowiec Fortunego w ogrodzie

Jeżeli chcesz, aby w Twoim ogrodzie zagościła egzotyka, szorstkowiec Fortunego będzie doskonałym wyborem. Palma ta dobrze znosi warunki klimatyczne w Polsce i zimą może wytrzymać ujemne temperatury, gdy zostanie odpowiednio zabezpieczona.

Palmę da się wysadzić do gruntu, ale również jest ona uprawiana w pojemnikach. Umieszczona w dużej donicy może być przemieszczana – zaleca się wtedy chować ją na zimę do wnętrza.

Warto też wskazać, że Trachycarpus fortunei doskonale nadaje się jako dekoracja tarasu, balkonu, strefy wejściowej do domu. Może być też ustawiony w dobrze doświetlonych pomieszczeniach.

Jak uprawiać szorstkowiec Fortunego?

Roślina ta nie wymaga specjalnych warunków uprawnych, dlatego nadaje się również dla osób początkujących.

Wymagania szorstkowca Fortunego:

– Ziemia – najlepsza będzie gleba przepuszczalna, wilgotna, o neutralnym odczynie pH.
– Stanowisko – słoneczne, ewentualnie półcieniste, najlepiej zabezpieczone przed wiatrami, na przykład przy ścianie budynku, ogrodzeniu.
– Podlewanie – oszczędne, zbyt częste podlewanie może spowodować gnicie korzeni.
– Nawożenie – nawozem do palm lub roślin zielonych, w okresie od kwietnia do września.

Zimą rośliny wysadzone do gruntu należy odpowiednio dogrzewać i osłaniać. Te w pojemnikach powinny być schowane do wnętrza.

Szorstkowiec Fortunego – cena

Palma Trachycarpus fortunei może być zakupiona jako sadzonka lub nasiona.

Najczęściej wybierane są sadzonki palmy, które sprzedawane są w pojemnikach. Zależnie od wysokości cena wynosi od około 200-300 złotych do ponad 2000 złotych.

Można również uprawiać palmę z nasion, jednak wymaga ona odpowiednich warunków do kiełkowania i wzrostu. Cena kilku sztuk nasion zwykle nie przekracza 10 złotych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.

Comments are closed.

-renoma.pl django.com .pl